skip to content

thoughts, mõtted, мысли

e-riik või eesti keel - kumb on olulisem?

Posted by kronja (kronja) on Dec 06 2010
thoughts, mõtted, мысли >>

 

 

mille järgi meid tuntakse maailmas?

kas meie kaubamärk on e-riik või eesti keel? skype või 14 käänet? taneli ja aafriklase võit eurovisioonil või lagunev rist vabaduse väljakul?

ilmselt siiski midagi, mis on seotud konkreetsete tulemuste ja saavutustega, mitte vähe huvi pakkuv lingvistiline erilisus või miljonilise rahvuse raske ajalugu..

miks me siis nii kramplikult hoiame kinni sellest keelest? mis väärtust see meile endile annab, peale võimaluse lugeda eesti keeles raamatuid (kuna paljud neist pole muudes keeltes saadavad) ning kusagil kuurort-linnas kaasmaalastega möliseda, ilma et kohalikud aru saaksid, millest jutt käib? ma mõtlen just reaalne väärtus? suhtlemine mõne inimesega, kes muud keelt ei oska? ma olen ilmselt pervert, aga ega midagi muud pähe ei tule..

kujutaks endale korraks ette, et homme räägib kogu eestimaa rahvas .. vaid inglise keelt. kõik, eranditult, 100%. kõik oskavad inglise keelt, aga mitte keegi ei oska eesti keelt. no oletame, eks, et eestimaa pinnal kadus eesti keel täitsa ära. nagu oleks lehm keelega ära tõmmanud. mis juhtuks? okei, meil oleks ilmselt probleeme põhiseaduse lugemisega originaalis, nõus. eesti keele õpetajad kaotaksid töö. kurb. mis veel? kas elu seiskub? katastroof? ilmselt mitte. elu läheb edasi. selle vahega, et meil kõigil avaneks järsku võimalus suhelda miljardi inimesega, ilma et peaks muretsema, kas sinust saadakse hästi aru; meil tekiks ligipääs uskumatus mahus informatsioonile; me saaksime vabalt vahetada mõtteid ja ideid inimestega üle kogu maailma meid huvitavatel teemadel - üks arutab raadio teel juhitavate lennukite ehitamist lennutamishullude foorumis, teine mõtiskleb shakespeare'i teoste üle koos kirjandusmanjakkidega jne jne jne…

aga nüüd kujutame korraks ette, et mitte keegi meie riigis ei valda enam .. no näiteks inglise keelt. mis siis saab? ei no tõsiselt, ei ole ühtegi eesti-inglise tõlki ka. inglise keel ununeb sel hetkel, kui piir ületatakse. päris sitt pilt või mis? google pakub küll tasuta tõlketeenust ka eesti keelde, aga ega seda teenust vist päris kasutuskõlblikuks pidada ei saa ning selle abiga juba maailmas läbi ei löö..

mis me siit järeldada võiksime? minu meelest peamine moraal võiks olla, et eesti kui maailma e-tippu püüdleva riigi olemasolu, heaolu ja õitsemise jaoks on tunduvalt olulisem inglise (või üldisemalt - võõrkeele) kui eesti keele oskus. ja see tähtsus võiks põhiseaduses kirjas olla kui iga eestis elava isiku põhiõigus..

kas me peame eesti keele ära keelama? ei pea ju, sest iga teadmine ja oskus - isegi kui selleks on eesti keele valdamine - rikastab meid. aga kas me peaksime sellest keelest jätkuvalt kramplikult kinni hoidma kui millestki, mis reaalset väärtust omab ning kulutama raha ja resursse selle arendamisele ja elushoidmisele? vaieldav.. 

 

 

 

Last changed: Dec 07 2010 at 21:46

Back

Coded with validXHTML, CSS and tested for WCAG Priority 2 Conformance.

Powered by Website Baker, design by gavjof