skip to content

thoughts, mõtted, мысли

rahvateenrid?

Posted by kronja (kronja) on Sep 08 2011
thoughts, mõtted, мысли >>

jättes korraks kõrvale diskussiooni teemal, kas rahvas on loll või siiski pigem mitte, käiks välja sellise mõtte (ja ma tõesti ei saa aru, miks pole selle peale keegi varem tulnud; vbla on ka, siis pole lihtsalt mina selle teema peale sattunud)..

ma ise olen üks neist, kes pidevalt vingub elu üle. kord on poliitikud jobud, kord on valitsus nõme, kord on president kikilipsuga, kord on palk väike. aga nagu paljud mu sõbrad ja tuttavad (õigesti) märkinud on, olen mina paljuski ise süüdi selles. hääletamas ma ei käi, poliitikuid ei usu, ja üldse suhtun jube negatiivselt asjadesse, mis seal n.ö. "toompeal" toimuvad.. sellel ka oma põhjused - mulle tundub, et valitsejad ajavad pigem oma hüvesid taga, kui muretsevad rahva pärast. võib-olla on nad "muu maailma" (ehk teiste valitsejate) silmis ägedad ja saavutanud palju, aga see ei tähenda, et me oleme ise tingimata väga rahul oma eluga (mida just poliitikud parandama peaksid)

mis siis õige oleks? minna tavalist teed mööda? teha oma partei, vehkida plakatitega ja telekast ajada mesimagusat juttu, seejärel ronida pukki ja teha nii, nagu *mina* arvan, et õige oleks. õige - minu jaoks, mõistagi. aga see läheb kergelt vastuollu minu enda veendumusega, et teistele "hea" tegemine ilma küsimata, mis neile hea on, on nagu veits vale. kui sa ise oled elevant ja pakud hundile heina, sest et hein on tervislik ja vaata kui suur elevant on, kes heina sööb.. arva ära mis hunt sellest arvab? vot just..

seega, rahva osalemine otsuste langetamises on vajalik. mis on siis asi, mis paneks keskmise inimese uskuma? usaldama? hääletama?

siit väike idee (ma praegu mõtlesin, et tegelikult on see idee ilmselt laenatud islandi rahvalt, aga ma usun millegipärast, et nad ei ole kadedad, seega jätkame):

teeks kogu selle hunniku pisiparteide asemel, kus igaühes oma füürerid ja füüreriteks trügijad, ühe partei. nimeks paneme.. midagi stiilis "rahvateenrite ühendus" või midagi taolist. oluline on, et sinna parteisse kuuluks kogu eestimaa rahvas. või noh vähemalt kõik, kel id-kaart taskus ja internet arvutis ja mingigi trükkimisoskus käpas. et IGA parteisse kuuluv inimene (ideaalis siis - iga eesti id-kaarti omav eesti elus osalev isik) osaleb väga kerge vaevaga otsuste langetamises. otsuste, mis mõjutavad otseselt tema ja tema laste elu. et kas iga elanik on nõus laenama 100€ oma taskust kreeka rahvale raha või saadaks perse. kas saata veel 100 sõdurit afganistani surema või pigem kulutada see inimjõud ja raha veel ühe kooli ehitamiseks. kas linnapea vorm on roosa seelik ja roheline müts või kollased püksid ja sinine kübar. ja kui see kedagi ei koti - siis sellega ei tegele ka. või kui kotib ainult konkreetse asula elanike - siis nemad ka otsustavad.

poliitikute ainuke mure (sedagi üsna piiratud koguses - tegelikult kutsuks hoopis vaibale konkreetse ala spetsialistid/teadlased) oleks tegeleda selgitamisega - miks konkreetne otsus hea või halb on, miks just see otsus õige on ja siis on rahvas see, kes otsustab. ja kui kusagil mingi mäda välja tuleb - rahvas ütleb jälle, et tead see konkreetne sitapea enam eetrisse ei ilmu. tõmmaku rulli, pistku pea endale perse ja veeregu sitamajja ja ei tule sealt välja 3 aasta jooksul. või siis raekojaplatsi, lips kaela ja rippuma. teistele mõtlemisainet.

meie tingimustes väga kergesti teostatav algatus ju tegelikult: id-kaart (peaaegu) igaühel - check; internet igal pool - check. ehitada platvorm, kus saaks asju arutada ja otsuste poolt/vastu hääletada - imelihtne ja nullilähedase investeeringuga. praktikas näeks see välja nii - partei veebis on pidevalt väljas "arutelus", "hääletamisel" olevad küsimused, mingid alamkategooriad veel ("filtreerimata ideed" vms). sina kui tubli kodanik võtad id-kaardi taskust välja, logid sisse, osaled arutelus ja vajadusel annad oma hääle just selle otsuse poolt, mis sinu arust kõige õigem on. ja kui aeg kukub ei ole muud kui hääled kokku lugeda ja otsus ellu viia. lihtne ja läbipaistev.

revolutsioon ootab just sind, kamraad!

Last changed: Sep 09 2011 at 08:07

Back

Coded with validXHTML, CSS and tested for WCAG Priority 2 Conformance.

Powered by Website Baker, design by gavjof