skip to content

peterburi autoreisi muljed :)

 

kõik algas soovist saada 15" veljed typerile alla (noh a la rehvid veits odavam ja natuke muutub ka ülekanne)

uuritud-puuritud mitme inimese käest, infot oli alates et 15" sportveljed sobivad ilusti kuni et peab legendi kettad/suppordid panema, muidu unusta ära... siis rääkisin mcbilliga, kes teab typerridest üsna palju (ütleme nii ;) ), ja ta jagas kavalaid nippe :)

velgi uurisin siit ja sealt, lõpuks otsustasin minna st.peterburi sepistatud velgi ostma :) sitt otsus :)

start 7 paiku hommikul, narvas 9 hommikul, tankimine (ei usalda väga venemaa 98 benzu - mitte et mul kogemusi oleks, aga igaks juhuks ei riskinud), "propusk" käes sõidame piiripunktile. eesti pool läks üsna sujuvalt, vene piiril läks 1750,32RUB (~800eek) 2-nädalase kindlustuse peale (150+hp) + 100RUB ma ei tea mille eest, vast et tibi mu dokumente vormistas. autole vormistati lisaks "ajutise sisseveo" tõendi, see pidi tagasiteel ära andma, ja tere venemaa.. ja siis oligi putsis. nii putsis, et ma mõtlesin et ma kohe keeran otsa ringi ja lähen tagasi koju. NII SITTA TEED pole ma elu sees näinud. asja võiks kirjeldada nii, et "mõnes kohas oli ka natuke siledat asfalti". pilt1, pilt2, pilt3, pilt4. kuul pähe, ühe sõnaga. eks ma muidugi kohandasin oma sõidustiili, gaasipedaali alla panin telliskivi ja siis tegin veel ühe vale otsuse. kui must nagu sittuvast kassist zhiguli mööda kihutas mõtsin, et ahaa, nüüd on korralik tee edasi. sitta ta oli. lihtsalt zhigulliomanik teadis kõike auke etta ja tegi kena slaalomit rajal (vastassuunas sõitmine on seejuures täiesti vastuvõetav ja see kas keegi vastu tuleb või mitte mingit rolli ei mängi) ja kuigi ma üritasin tema jälgedes sõita sain ma oma laksu kätte. löök oli nii tugev et ma arvasin nüüd lähme tagasi koitsa, ja jala... sõitsin vaikselt natuke edasi, kuna tunde järgi midagi nagu ei muutunud siis ei peatunud ka. mingi hetk üsna peterburilähedal tuli ka normaalne asfalt, siis ma võtsin telliskivi ära ja põrutasin edasi rahulikult 100+.

peterburi võttis meid vastu ummikutega, need vaheldusid suurte 5-realiste (ühes suunas) prospektidega, kus tavakiiruseks 80-100 kanti (kõik sõidavad sellise kiirusega, eranditult). kohti kus striireisi pidada sitaks, tallinnaga ei anna võrrelda kahjuks.. linnas on teede kate enamasti suurepärane, umbes nagu meil äsja remonditud teelõikudel, kohati lainetab, aga auke ei ole ja rööpaid ka mitte. liiklemiskultuuri kui sellist pole, üsna sarnane indiaga, natuke ehk vaenulikum. isegi fun, kuna isegi pigem agressiivse kui tagasihoidliku sõidustiiliga, ja vene keelt ma valdan, sai ropendatud küllaga :) ja siis mingil prospektil kui ma rohelisega startisin keeras mulle ette 2109, mille roolis istus mingi mehike ja see aint pohuistlikult naeratas mulle kui ma miskit röökisin aknast ja sõitis edasi, a ma pidin ikka mõlema jalaga pidurit trampima et tal külge mitte sisse sõita... ja siis nii 100m pärast märkan, et autot hakkas vasakule tirima... sõidame teelt maha ja nii ongi - esimene vasak rehv tühi. uurime lähemalt, selgub et maantel saadud löögi tagajärjel oli rehv kannatada saanud ja pidurdamisel rebenes löögi kohas pilt. ei tea mis nipiga ta nii pikalt vastu pidas, igatahes kutu ta oli. tagumisel rehvil muhk... bljäää... parandada pole seal sittagi, tagavararatas alla pilt kruisime edasi (peas teen umbkaudseid arvutusi, rahakott tõmbub kortsu..)

gps on hea asi, seda peab kohe ütlema. venelaste arendatud ja tasuta jagatav (just tasuta, mitte "tasuta") russawin tarkvara + st.peterburi kaart toimisid suurepäraselt (kui välja arvata see et tal aeg ajalt gps hiirega ühendus kadus), kordagi ei eksinud ära ja marsruudi pani ta ikka imeilusti paika. võrreldes autoroute'ga võib nimetada head omadust et kui sa vales suunas sõitma hakkad siis ta automaatselt teeb uue marsruudi valmis ja aitab igati kaasa "prigotovitsjaa, skoro povorot nalevo" jms :)

igatahes saabusime poodi pilt, vaatasime velgi pilt pilt, proovisime alla, kõik oli nii nagu mcbill ennustas, siis kuna sularaha pold ja vend tahtis telki läksime edasi telgipoodi. see ka leitud ("office" oli vanas ja esmapilgul mahajäetud tehasehoones kuskil pärapõrgus; et sisse pääseda pidime korraks passid ära andma ja meile kirjutati pääsed välja) ostsime ka telgi ära (minu mõistus seda ei söö, aga telke tehakse tavaliselt _tellmise_peale_?! et nagu mismõttes... aga see selleks). siis astusime veel ühest poest läbi ja siis hakkas meil juba kiire... võtsime sulli välja, veeresime tagasi esimesse poodi, maksime raha, saime veljed, aeg tagasi minna...

otsustasime läbi astuda ühest supermarketist, mingit salatit vms osta ja tee peal näksida. mehed, ma ei ole mingi eriti shoppaja tüüp, aga sellist viinavalikut ma ei näinud kunagi oma elus :) lett suitsuvorstidega oli nii pikk et kui ma peaksin korra päevas ühte uut sorti vorsti proovima ilmselt kuluks mul selle peale aastake. maiuste letis (just idamaist sorti maiused, ma ei räägi küpsised vms) oli nii palju erinevaid halvaasid, pahlavaasid ja ma ei tea mis asju veel, et kui ma otsustaksin igat asja karbikese võtta peaksin ma vast veljed autost välja viskama, et see ära mahuks. igatahes me pigistasime silmad kinni, ostsime 2x1 liitrit viina - üks oli "tsaari viin", silt ütles kuldmembraanist läbi lastud, ei tea miks see hea on, hinnaks ~540RUB (250eek) ja teine pipra-küüslaugu viin, selle silt ütles (vist) AG+ hõbefiltreerimine, hinnaks miski ~200RUB kandis (kuskil 100eeku). paljude lettide juures seisavad kenad tibid ja kui sa kaupa lähemalt uurima hakkad võivad nad sulle loengu maha pidada, et mis ja miks :) vennale rääkisiki augu pähe üks selline tibi, et just see pipraviin küüslauguga on asi mida peab proovima :)samas, kui pärast sellisel tütarlapsel küsisime (poe teises otsas), et kust saaks plastmass-kahvleid osta, siis vastas ta et on kassitoidu spetsialist ja kahvlitest ei tea midagi :) rahvast sitaks, aga KÕIK KASSAD TÖÖTASID ja järjekorras seisime max 5 minutit.

poest välja, näksid nahka pistetud, sõidame koju. kuna ma olen nüüd 3,5 rattal, siis sõit rahulik ja ettevaatlik, sellele vaatamata jääme miilitsale vahele (kuna sõitsin vaikselt siis piiksut peale ei pannud). ja siis tuli natuke komöödiat ka :) tutvustab end, vaatab mida me veame, ma natuke nutan velje mure, ta ohkab tagasihoidlikult kaasa, siis kutsub mind oma budkasse, siis hakkab kontrollima dokumente ja minu isiksust igat sorti baasidest ("fsb tagaotsitav: 0, miilitsa tagaotsitav: 0"). ja siis algab see, mille pärast ta mind üldse autost kutsus - pikk ja asjalik loeng, et sõidukiirust ületada on ikka väga paha, ja kurat kuidas ma siis niimoodi sean teisi liikleijaid ohtu, ja küll ma olen ikka sitavares et tulen võõrale maale ja siis rikun seadust... ma vaikin, vahest ütlen vahele "just nii, komandir, jah, komandir, tunnistan end süüdi, komandir" :) 2 teist miilitsat aitavad kaasa, kuni lõpuks taipavad, et mõõtmistulemusi nad veel ei tea :) miilits ütleb "78". ma küsin, ja lubatud oli? 60. ja algab jändamine, et no mis me nüüd sinuga teeme, blablaa.. kuna ma olin eelnevalt välja uurinud mis trahvid venemaal kehtivad ja milline reeglistik on siis ma pakungi välja - "mis teeme mis teeme, kiiruse ületamine 10 kuni 20kmh on maksimum 3 päevapalka, ehk 300 rubla. tahad protokolli kirjutada - palun väga, a vene rublasid mul pole". selle peale teised miilitsad korraga lahkuvad ruumist (vend kes väljas oli ütles, et muig oli mõlemal ees), ja jäänud miilits sai järsku väga pahaseks, ropendas et türa ma siin sõidan oma kiire autoga ülbitsemas ja madala profiiliga rehvidel raisk värdjas, kao nahui minema siit ja et ma sind enam kunagi ei näeks, kaabakas. noh, mul savi, võtan dokumendid ja lahkungi :)

tuju läheb kohe paremaks (mitte et mul oleks 100 rublast kahju, aga noh midagi positiivset peab ju olema elus ja lollist mendist jagu saamine ongi minu meelest positiivne nähtus).

igatahes tipa-tapa jõuame ivangorodi, vene piir ok, eesti piiril näitan näpuga velgi, tolliametnik küsib pabereid, näitan, too plaksutab käsi ja ütleb, et ma pean käivet maksma kauba sissevedamise eest. ma küsin, et kus fukin kohas ta kaupa näeb, ta ütleb et veljed ongi kaup. raisk, ma arvasin et kaup on see mis müügiks läheb (kaubanduslik kogus), aga noh keda see huvitab. nii 45min veedame oodates kuni 1 tibi ja 2 kutti vormistavad mu õnnetud veljed ära... kaardiga neil maksta muidugi ei saa, pidi jooksma vahetama jäänud rublad kroonideks ja siis käibe ära maksma... ja siis oligi põhimõtteliselt viimane lõik, koju :) 2 tundi ja mustmäel...

kokkuvõtteks:
- ivangorod - peterburi maantee kui selline kohati isegi eksisteerib. aga (eriti) alguses on ülimalt sita ja vahest puuduliku kattega, sõita tuleb väga ettevaatlikult, profiil 205/45 võiks koju jätta ja sõita millegi 195/100-laadsega :) peterburi aga on täitsa sõidetav (üldmulje jäi, et neil on linnas umbes sama head kui meil maanted, samas, nende maanteid ei anna millegagi võrrelda). tagasi tulime siis vene piiril järjekorras muljetasime natuke rahvaga, saime teada et see mida me ivangorod-peterburi maantel nägime on täitsa ok võrreldes sellega, mis toimub maakohtades... raske uskuda, aga siiski.
- vastupidiselt hoiatustele oli rahval pohui, et me oleme eestist. idioote on igal pool, meil ilmselt vedas ja jutu peale "me oleme eestist" keegi ei reageerinud üldse, rääkimata et midagi virisetaks
- vähegi mõistlikumas poes on müüjad äärmiselt abivalmis, lahked, aga kindlasti mitte persepugejad. väga meeldiv mulje jäi teenindusest
- kihutav venelane ei tähenda head teed ega seda et teel ohtu pole
- miilitsaga suheldes on väga abiks seadusetundmine (see on nüüd küll eriline mõttetera, irw). ole rahulik ja enesekindel, vähendad riske oluliselt. sul on alati võimalus leppida protokolliga - võtab aega, hetkeseisuga on trahvid võrreldes meie omadega imepisikesed... alati saab ka niisama läbi, kuid kindlasti üritavad nad välismaalasi rohkem nöörida :) kiiruse ületamine 60+ on trahv 2-2,5kRUB (~1200eek) ja/või load ära. samas, isegi kui neil on õigus teise riigi juhiload ära võtta (milles ma pole kindel) peavad nad sulle ajutise juhiloa väljastama 10 päevaks kuni otsus jõustub, selle ajaga jõuad tagasi eestisse ja ark'is ütled, et kaotasid vms :) loomulikult, kui sa venemaal jälle vahele jääd uute lubadega tuleb ka vana karistus välja ja vot siis ma enam ei tea, mis juhtub :) aga jutt selleks, et kui juba vahele jäid siis kauplemisruumi on, ja hea oleks neid piire tunda
- rico'l oli tuline õigus, odavam oleks olnud tallinnast asju ajada (summad ei läinud küll sinna, kuhu rico ennustas, aga siiski oli tal õigus) :) samas olen kogemuse võrra rikkam ja kui ma oleksin 30kmh sõitnud siis poleks seda laksu tulnud :) ei kahetse, ütleme nii
- kui nad selle maante korda teevad lähen ma kindlasti jälle peterburi, ja nüüd veidi pikemaks ajaks, et ka linna näha

Coded with validXHTML, CSS and tested for WCAG Priority 2 Conformance.

Powered by Website Baker, design by gavjof